Pupil na prezent?
Niestety wciąż często zdarza się, że zwierzę trafia do rodziny jako prezent. Zwykle jako pupil dla dziecka. Czy to dobry pomysł? Nie odpowiemy na to pytanie wprost. Przemyślmy jednak wspólnie kilka aspektów.
Opiekun zwierzęcia po pierwsze bierze na siebie odpowiedzialność prawną. W przepisach polskiego prawa osoba pełnoletnia staje się właścicielem zwierzęcia i odpowiada za zachowanie, zdrowie, dobrostan, ale też za szkody powstałe w związku z posiadaniem zwierzęcia. Zwierzę, zgodnie z literą prawa, nie może zatem “należeć” do dziecka.
Opieka nad zwierzęciem wymaga codziennego zorganizowania czasu i kosztów, aby podstawowe potrzeby pupila były realizowane. Należy pamiętać o regularnym karmieniu, spacerowaniu, zabawie, niezbędnych szczepieniach i wizytach kontrolnych u weterynarza. Przyjmując pupila pod swój dach musimy być świadomi, że staje się on członkiem rodziny, któremu należy zapewnić dobrostan, zaangażować swoją atencję, czas i fundusze.
Zwierzęta żyją wiele lat, a ich opieka to długotrwałe zobowiązanie, które może przerosnąć zarówno dzieci, jak i ich rodziców, jeśli nie są odpowiednio przygotowani.
Pupil to członek rodziny, z którym spędzamy czas lub zapewniamy mu komfortowe i bezpieczne miejsce podczas naszej nieobecności. Wyjście do pracy, do szkoły, ale też wakacyjne wyjazdy powinny być zaplanowane tak, aby nasz pupil bezstresowo spędził ten czas.
Wiadomo, że zwierzęta mają emocje, które wprawny opiekun bez trudu odczyta. Pamiętajmy, że wiele pogryzień wynika z niezrozumienia języka zwierząt. Sprawdź: https://www.youtube.com/watch?v=ABDrhNBwdpk
Z tych powodów, zanim zdecydujesz się na zwierzę lub jeśli planujesz dać pieska lub kotka w prezencie, warto dokładnie rozważyć, czy cała rodzina jest gotowa na takie zobowiązanie.
Komentarze
Prześlij komentarz