Jak dbać o starzejącego się pupila?
Średnia długość życia psów to około 12 lat, natomiast kotów - około 16 lat.
Każdy organizm starzeje się w różnym tempie. Ma na to wpływ zegar biologiczny uwarunkowany czynnikami genetycznymi, środowiskowymi, ewentualnymi chorobami i innymi czynnikami osobniczymi.
Starzejące się zwierzę wymaga przede wszystkim uznania tego faktu przez opiekuna. Nawet na ostatnim etapie życia powinniśmy zapewnić pupilowi komfort i dobrą jakość życia.
Każda sytuacja jest inna i nie ma jednego sposobu opieki, poniżej wskazujemy obszary, na jakie warto zwrócić uwagę:
Regularne kontrole u weterynarza, rutynowo dwa razy do roku wykonać badania, dzięki którym można wcześniej wykryć pojawienie się chorób wieku starczego. Ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, także przeciwbólowego.
Wraz z wiekiem zachowanie zwierząt może się zmieniać. Przyczyny można upatrywać m.in. w chorobach demencyjnych, utracie słuchu, wzroku, powonienia. Mogą pojawić się zachowania agresywne, problemy z koordynacją ruchową.
Zapewnienie dłuższego i spokojnego odpoczynku w cichym miejscu, gdzie pupilowi nikt nie będzie przeszkadzał. Proponujemy zadbać o ciepłe i wygodne miejsce do odpoczynku z dala od przeciągów. Pomoże to zachować ciepło i będzie ulgą dla bolących stawów. W przypadku kotów, które mają problemy ze wskakiwaniem na wyżej ustawione półki, proponujemy umieścić legowisko na niższym poziomie.
Bliskie umieszczenie kuwety dla kota i regularne spacery w przypadku psa. Jeśli zdrowie nie pozwala na używanie kuwety lub wyjście na spacer warto rozważyć używanie pampersów dla zwierząt lub podkładów higienicznych.
Niech woda, legowisko, ulubiony koc i inne ważne dla zwierzęcia rzeczy będą dla niego dostępne, w zasięgu jego możliwości poruszania się.
Rozważmy położenie wykładziny antypoślizgowej tam, gdzie pies się przemieszcza. Gładkie i śliskie podłogi lub schody mogą problematyczne i kontuzjogenne.
Utrzymanie rutyny, zminimalizowanie stresu związanego ze zmianami. W miarę możliwości poproszenie gości o zachowanie spokoju i unikanie hałasu.
Dostosowanie karmy do potrzeb i zmniejszonej aktywności zwierząt. Dieta powinna być lekkostrawna, o odpowiedniej kaloryczności, wzbogacona w suplementy dla seniorów.
Obserwacja ile nasz podopieczny pije i je, jakie zmiany nastąpiły w nawykach żywieniowych lub wadze.
Seniorzy mogą mieć problemy z zębami i dziąsłami. Warto stosować regularnie pasty do zębów, gryzaki i właściwą pielęgnację, aby zminimalizować ten problem.
Dla psów spacery i eksploracja terenu nadal są ważne, choć codzienny ruch powinien być dostosowany do aktywności i możliwości zwierzęcia.
Zachęcamy do krótkich, regularnych, łagodnych ćwiczeń, dzięki którym stawy i mięśnie zachowają elastyczność i właściwe napięcie. Taka rutyna utrzymuje ogólne dobre samopoczucie naszego podopiecznego.
Wszystkie powyższe propozycje prosimy wprowadzać pamiętając o ograniczeniach zdrowotnych i fizycznych naszych zwierząt domowych.
Czy Wy, szanowni Czytelnicy, macie aktualnie pod opieką starsze zwierzę?
Komentarze
Prześlij komentarz