Pies rasowy czy światowy?


Wiele osób z jakimi rozmawiałyśmy na temat adopcji, planowało psa konkretnej rasy. Naszą misją było nie tylko przedstawienie przyszłym opiekunom charakterystyki rasy, podkreślenie jej potrzeb oraz możliwości ich zaspokojenia przez danych opiekunów i ich tryb życia, ale też uświadomienie, że kupno psa u hodowcy nie jest jedyną opcją. W schroniskach, fundacjach przebywają też psy w typie rasy, w każdym wieku, zdarzają się nawet zwierzęta rasowe oddane
z metryką, czyli aktem urodzenia psa z hodowli.

Jeśli jednak pies nie ma metryki, a wygląda na rasowego, jak możemy sprawdzić czy lub na ile nasz pies jest rasowy?
Jedną z opcji jest pobranie wzorca rasy ze strony Związku Kynologicznego w Polsce pod adresem wzorce ras
Wzorzec rasy jaki pobierzemy, opisuje wszystkie elementy budowy ciała oraz temperamentu psa, jego wielkość, proporcje, itd. Na co warto zwrócić uwagę, to lista wad w budowie lub charakterze psa, nie wszystkie bowiem odstępstwa od wzorca są wadami dyskwalifikującymi, ale ocenia się je stosownie do ich nasilenia.
Po pobraniu właściwego wzorca, możemy porównać naszego psa i wydać własną opinię.
Jeśli zależy nam jednak na naukowym ustaleniu genów, na rynku dostępne są badania profilu DNA. Badanie polega na samodzielnym pobraniu wymazu z policzka psa i przesłaniu do wskazanego laboratorium lub możemy zlecić tę procedurę lekarzowi weterynarii.
Jeśli robiliście taki test, jesteśmy ciekawi jaki otrzymaliście rezultat, podzielcie się z nami Waszą opinią 🙂

Komentarze